Table of Contents

Procesy i systemy business intelligence

business.intelligence.jpg

Prowadzący

dr hab. inż. Mikołaj Morzy

email: Mikolaj.Morzy@put.poznan.pl

Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2, 60-965 Poznań

Cele

Celem przedmiotu jest zapoznanie słuchaczy z dwoma istotnymi narzędziami współczesnej analityki biznesowej: eksploracją danych (ang. data mining) oraz analizą sieci społecznościowych (ang. social network analysis). W trakcie wykładów słuchacze poznają najbardziej fundamentalne metody eksploracji danych: odkrywanie asocjacji, klasyfikację i analizę skupień, a w trakcie laboratoriów uzupełniają wiedzę wyniesioną z wykładu przez ćwiczenia w różnych środowiskach do eksploracji danych. Główny nacisk położony jest na ćwiczenia praktyczne, słuchacze poznają istniejące narzędzia służące do eksploracji danych (Orange Data Mining, Weka, Rapid Miner. W obszarze analizy sieci społecznościowych słuchacze poznają podstawowe techniki analizy, miary oceny sieci, oraz badają modele ewolucji sieci. Przyglądamy się też bardzo szczegółowo prawom potęgowym, które stanowią szkielet większości współczesnych sieci społecznościowych. W trakcie laboratorium słuchacze ćwiczą analizę sieci przy użyciu kilku różnych narzędzi: Gephi, Pajeka, VisOne.

Plan laboratoriów

Program zajęć laboratoryjnych obejmuje następujące zagadnienia:

Metody oceny

aktualne zestawienie punktów

Poniżej można się zapoznać z aktualnym zestawieniem punktów. Zestawienie nie obejmuje jeszcze ocen za zadania praktyczne (laboratorium) oraz odpowiedzi w quizach.

https://goo.gl/vhIbql

Wykład i laboratorium są zaliczane na podstawie punktów. Punkty zdobywacie przez przygotowywanie notek na blogu, obecności, udział w quizach i realizację zadań laboratoryjnych. W zależności od uzyskanej liczby punktów otrzymujecie następujące oceny:

punkty ocena
powyżej bardzo dobry
75-79 dobry plus
65-74 dobry
60-64 dostateczny plus
50-59 dostateczny
poniżej niedostateczny

Punkty można uzyskać za:

laboratorium
wykład

w trakcie semestru można przygotować tylko jedną notkę blogową. Notki należy przygotować w serwisie tsiss.wordpress.com/, dane do logowania można uzyskać pisząc bezpośrednio do Mikolaj.Morzy@put.poznan.pl

wpisy na blogu

Jednym ze sposobów zdobycia punktów jest przygotowanie wpisu na TSiSS@PUT: blogu związanym z przedmiotem. Wpis może dotyczyć dowolnego zagadnienia (technologia, program, artykuł naukowy, algorytm, itp.) związanego z przedmiotem (można wzorować się na ubiegłorocznych wpisach, ale oczywiście nie można ich powtarzać). Wpis może dotyczyć też dwóch artykułów naukowych związanych z przedmiotem, przy czym jeden artykuł otrzymacie Państwo ode mnie, a drugi (związany tematycznie z pierwszym), musicie Państwo odnaleźć samodzielnie. W notce blogowej należy zamieścić pełny odnośnik bibliograficzny do recenzowanych artykułów, opis zawartości artykułu oraz koniecznie swoje własne przemyślenia na temat przeczytanej pracy. Lista artykułów które mogą stać się inspiracją do notki znajduje się na stronie www.citeulike.org/user/mmorzy/tag/tsiss Dodatkowe artykuły można z łatwością znaleźć korzystając z serwisów Google Scholar lub CiteseerX.

Bibliografia

książki

UWAGA : absolutnie fantastyczna kolekcja 27 darmowych książek z obszaru eksploracji danych, uczenia maszynowego i predictive analytics : http://www.dataonfocus.com/21-free-data-mining-books/

  1. Eksploracja danych. Metody i algorytmy, T.Morzy, Wydawnictwo Naukowe PWN 2013
  2. Data Mining: Concepts and Techniques, J.Han, M.Kamber, J.Pei, Morgan Kaufmann, 2005
  3. Handbook of Data Mining and Knowledge Discovery, W.Kloesgen, J.Zytkow, (eds) Oxford University Press, 2002
  4. Introduction to Data Mining , P.Tan, M.Steinbach, V.Kumar, Addison Wesley, 2005
  5. Data Mining: Practical Machine Learning Tools and Techniques, I.Witten, E.Frank, Morgan Kaufmann; 2 edition (June 10, 2005)
  6. Introduction to Data Science, J.Stanton, Syracuse University’s School of Information Studies (darmowy e-book), kod R do przykładów w książce
  7. The LION way: Machine Learning plus Intelligent Optimization, darmowa książka Roberto Battitiego i Mauro Brunato
  1. The Wealth of Networks : How Social Production Transforms Markets and Freedom, Yochai Benkler, Yale University Press, 2006 (książka za darmo)
  2. Networks, crowds, and markets: Reasoning about a highly connected world Easley, David, and Jon Kleinberg. Cambridge University Press, 2010 (książka za darmo)
  3. Introduction to social network methods, Robert Hanneman, Mark Riddle, 2005 (książka za darmo)
  4. Social Network Analysis Methods and Applications, Stanley Wasserman, Katherine Faust, Cambridge University Press, 1994

tutoriale

kursy MOOC

programowanie

Wykłady

UWAGA: termin nadsyłania odpowiedzi w quizach upływa w niedzielę, 5 lipca, o godzinie 23:59.

10.05.2015 Spotkanie 1

23.05.2015 Spotkanie 2

20.06.2015 Spotkanie 3

27.06.2015 Spotkanie 4

Laboratoria

W trakcie laboratoriów będą wykorzystywane następujące programy:

10.05.2015 Spotkanie 1

23.05.2015 Spotkanie 2

21.06.2015 Spotkanie 3

27.06.2015 Spotkanie 4

Zadania

Odpowiedzi na zadania prześlij w formie jednego pliku *.pdf na adres Mikolaj.Morzy@put.poznan.pl. W raporcie możesz umieścić krótki opis wykonanych kroków i zrzuty ekranów.